Catechese: een voortdurende uitdaging
In mijn pastorale praktijk kom ik jonge mensen tegen die zich op het huwelijk voorbereiden. Steeds vaker zijn dit stellen waarvan de ene partner rooms-katholiek is en de andere protestant. Ik durf zelfs te beweren dat momenteel 90 procent van de jonge paren in deze situatie verkeert.
Elke keer kijk ik daarbij weer op van de problemen die uit een dergelijke situatie voortkomen. Toch kan ik zeggen dat bepaalde mechanismen zich herhalen. Ik was nogal verrast te merken dat juist de rooms-katholieke partij er vaak meer in geïnteresseerd is om de Bijbel open te slaan en het geloof vanuit de Bijbel te bouwen, dan de protestantse. Nog vreemder is dat ik vaak merk dat het vaak de rooms-katholieke partner is die heel waardevolle vragen stelt die een bezinning op gang brengen, terwijl dit veel minder het geval is bij de protestantse partner.
Er zijn uiteraard vele mogelijke verklaringen voor dit fenomeen. Ik ben niet in staat hiervan een grondige analyse te geven, maar een aantal dingen wil ik toch opmerken. Het eerste is een eigenaardige "natuurlijke selectie" onder hen die ermee instemmen om hun huwelijk te laten inzegenen in een andere dan hun eigen kerk. Het zijn van nature mensen die of zoekend zijn of ten minste openstaan voor een zoektocht.
Een andere mogelijke verklaring voor de minder aanwezige belangstelling van de protestantse partij is een bepaalde routine of zelfs onverschilligheid tegenover de door ons gegeven protestantse catechese. Een catechese die niet altijd uitnodigt om de geloofskennis te verdiepen. Op een vraag aan een protestantse verloofde wat hij/ zij van dit of dat probleem vindt, hoor ik meestal: "Ja, daar heb ik als kind wel eens van gehoord, maar waté Ik weet het niet meer…" Het gaat hier niet over gecompliceerde kwesties, maar over eenvoudige zaken die de basis van het geloof uitmaken.
Ik wil even stilstaan bij het punt van onze catechese. Het lijkt misschien merkwaardig, maar de catechese aan kinderen en jongeren is voor mij een waar geheim en een voortdurende uitdaging. Hoe met hen te werken opdat zij het Bijbelse geloof hoogachten en liefhebben, en de geloofskennis op zo'n manier ingang vindt dat zij zich later niet hoeven te schamen in een situatie zoals beschrevené
Maar bovenal: opdat hun leven in overeenstemming is met de principes zoals ze die op de catechese geleerd hebben. Ik denk hier veel over na en probeer binnen het kader van mijn mogelijkheden de vruchten van mijn bezinning in praktijk te brengen.
Het eerste wat ik ondervond was dat kinderen en tieners geen belang hechten aan de geleerdheid van de catecheten, maar aan de waarachtigheid van het leven, of beter: de leefstijl van degenen die hen onderwijzen. Ik spreek hier uiteraard niet over de noodzaak om in geestelijk opzicht een krachtpatser te zijn.
De huidige maatschappij leert dat veel dingen relatief zijn, waardoor de waarheid verdraaid wordt. Daarom zijn mensen die werkelijk leven naar wat ze onderwijzen zo ontzettend nodig. Zij kunnen grote invloed op anderen hebben. Dit is beslist geen zaak van een bijzondere welbespraaktheid of van een bovengemiddelde intelligentie. In de eerste plaats staan een diepe innerlijke overtuiging van de waarheid van datgene wat onderwezen wordt en een van harte aankleven van deze waarheid centraal. Dit met zo'n vreugde dat de catecheet begeert deze schat met anderen te delen.
Dit betekent niet dat het erom gaat een geloofsheld te zijn, maar –de eigen beperktheid kennende– de wil om te leven met dit geloof, elke dag weer, en dit geloof met anderen te delen.
In deze passie ligt de hoop voor de toekomst van onze kerken. Ik ontmoet veel mensen die deze passie kennen en ik ben er daarom vast van overtuigd dat de opdracht die onze Heere ons gegeven heeft nog steeds actueel is en gerealiseerd wordt.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 1 oktober 2007
In de Rechte Straat | 16 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van maandag 1 oktober 2007
In de Rechte Straat | 16 Pagina's
