Ik geloof in.....
In de r.k. kerk zijn er thans drie stromingen: 1. De konservatieve richting, die vast wil houden aan de r.k. leer, zoals die vooral in de tfa-tridentijnse tijd werd opgevat. In Nederland heeft deze richting zich verzameld rondom het blad „Confrontatie".
2. De bijbels-progressieve groep, die de oude r.k. dogma's vullen wil met een nieuwe bijbelse inhoud. De Nieuwe Katechismus is duidelijk een poging in die richting.
3. De vrijzinnige groep, die de fundamentele waarheden van het christendom uitholt en de oude dogma's wil vullen met een puur humanistische inhoud. Het blad van de dominikanen „De Bazuin" ontwikkelt zich steeds meer in deze richting.
Wij moeten bidden, dat de bijbels-progressieve groep straks zegevierend uit die geweldige worsteling zal tevoorschijn komen.
Wij laten hieronder een gedeelte volgen van een prachtig artikel van prof. Grossouw in De Tijd van 24 sept. 1966, waarin deze bijbels-progressieve richting sterk naar voren komt:
Ik geloof...
„En zijn er dan geen waarheden"? Natuurlijk zijn er waarheden; ook als ik in een mens werkelijk geloof, als ik een mens werkelijk vertrouw, geloof ik wat hij mij zegt.
Let eens op het Credo, de oeroude geloofsbelijdenis van alle christenen: hoe is zijn wezenlijke structuur?
Ik geloof in God de almachtige Vader, en in Jezus Christus, Zijn enige Zoon onze Heer. Ik geloof in de heilige Geest....
Het geloof is persoonlijk
Zelfs als wij het nog plechtiger en uitdrukkelijker credo van de eucharistieviering gezamenlijk zingen of uitspreken, zegt toch ieder afzonderlijk: Ik geloof. Want het geloof van de christen is en blijft een persoonlijke daad, een hoogst persoonlijke beslissing, waarvoor niemand de verantwoordelijkheid draagt dan hij alleen.
Ik geloof IN....
En er staat niet: ik geloof dat God hemel en aarde geschapen heeft, dat Jezus Christus zijn enige Zoon is......, maar: ik geloof in God, schepper van hemel en aarde, ik geloof in Jezus Christus, zijn enige Zoon...... Een schijnbaar subtiel, maar zeer belangrijk onderscheid. Zij, die zoveel eeuwen, geleden verantwoordelijk zijn geweest voor de formulering van de geloofsbelijdenis, wisten, lang vóó alle existentialisme, dat het geloof tot stand komt door de ontmoeting met de levende God en zijn Woord in Jezus Christus en niet bestaat in de „aanvaarding" van objectieve en objectiveerbare waarheden".
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1967
In de Rechte Straat | 32 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1967
In de Rechte Straat | 32 Pagina's
